Úvod » Sušené bylinky » Arnika


        

Arnika

Arnica montana

skladem ne

 

Číslo produktu: 501
běžná cena 79,0 Kč (3,2 EUR)
naše cena bez DPH: 52,9 Kč (2,1 EUR)
naše cena s DPH (21 %):
64,0 Kč (2,6 EUR)

Arnika je v přírodě chráněnou bylinou. Naše arnika pochází od registrovaných pěstitelů. Jedná se o bylinu s krásně žluto oranžovými květy.  V knihách o bylinách se píše - Používá se zevně na zmírnění bolesti a otoků, urychluje vstřebávání modřin. Připisují se jí též protizánětlivé schopnosti a olejový macerát  je vhodný k masáži artritidy a výronů.

Droga obsahuje vonnou silici (v květu až 0,14%, v oddenku až 1,5%), hořčiny karotenoidy, třísloviny, mastné kyseliny, thymol, seskviterpenoidní laktony a flavonoidy. Obsahuje též stopy netoxických pyrrolizidinových alkaloidů (tussilagin a isotussilagin). Mezi zásadní laktony náleží zejména helenalin a 11,13-dihydrohelenalin a jejich estery s mastnými kyselinami. Z flavonoidů jsou to zejména glykosidy a glukuronidy spinacetinu, hispidulinu, patuletinu a isorhamnetinu.

Používá se zejména proti:

  • modřinám a otokům
  • bolesti svalů, kloubů, podvrtnutí, artritidě a revma
  • povrchovým křečovým žilám

Vyzkoušejte olejový macerát:

Arniku vložte do čisté lahve a zcela  jí zalyjte olejem s vysokým obsahem vot E (slunečnicovým). Směs se nechá macerovat na teplém a světlém místě po dobu 6 týdů, poté se přefiltruje a používá na masáže (viz použití), nebo se může zakomponovat do olejové fáze Vašich krémů.

Vyzkoušejte hydroglycerínový macerát:

Pokud chcte arniku začlenit do vodní fáze, například do gelů, budete tento macerát potřebovat. Do skleněné lahve se vloží 1 díl bylinek a 4 díly maceračního činidla, což je směs destilované či neperlivé minerální vody s glycerínem (nejlépe v poměru 1:1). Maceruje se při pokojové teplotě mimo přímý sluneční svit po dobu 10 dní až 3 týdnů. Následně se směs přefiltruje a používá do vodní fáze. Více se o macerátech dozvíte v naší brožuře Maceráty.

Rychlý tip:

pro úlevu těžkých nohou – 50

ml olejového macerátu a 20 kapek EO cypřiš (mazat 2x denně lýtka)