1. Úvod
  2. TÉMATICKÉ ČLÁNKY
  3. Zásady výroby domácí kosmetiky
Zásady výroby domácí kosmetiky

Při výrobě domácí kosmetiky je velmi důležité dodržet základní hygienické postupy. Před samotnou výrobou je třeba si řádně připravit pracovní plochu. Pracovní kout si řádně očistěte a připravte si potřebné nádoby. Pro úklid pracovní plochy Vám postačí vlastní netoxický sprej z octa, čisté vody, alkoholu ( v poměru 1:2:1) a esenciálním olejem z tea tree, eukalyptu či máty v množství 3%.

Pro výrobu doporučujeme používat skleněné, porcelánové nebo nerezové nádoby, přičemž ty by se měly čistit před i po práci.

Sterilizace

Sterilizovat můžete i v domácích podmínkách za pomoci parního sterilizátoru, který se používá pro sterilizaci dětských lahviček, nebo v tlakovém hrnci, do kterého dáte vodu a obyčejný pařáček. Sterilizujeme po dobu 10 minut skleněné a nerezové nádoby - tedy takové nádoby, které snesou vysoké teploty. Za pomoci této metody se zbavíte absolutně všech živých organismů, včetně organických patogenů.

Dezinfekce

Provádí se za pomoci vysokoprocentního alkoholu 96%. Nejlepším a nejrychlejším způsobem je naplnit si alkohol do lahvičky s rozprašovačem. Za pomoci alkoholu můžete dezinfikovat veškeré povrchy. Nezapomínejte dezinfikovat veškeré kosmetické dózy, lžičky, špachtličky... Dezinfekcí se zbavíme všech organických patogenů.

Před prací si umyjte ruce, používejte  ochranné pomůcky (brýle a rukavice - při výrobě mýdel za studena, za pomoci louhu je to bezpodmínečně nutné), vyčleňte si nádoby určené výhradně pro výrobu kosmetiky.

I přes veškerá opatření se může stát, že se vám produkt "zkazí". Pokud zjistíte, že produkt má jiný odér, žlukne nebo dokonce zapáchá, okamžitě ho vyhoďte.

Pokud se vám při práci, zejména s esenciálními oleji, stane, že se vám zatočí hlava, nebo se prostě najednou přestanete cítit dobře, ihned práci přerušte, otevřete okno a vyvětrejte (popřípadě si lehněte – obzvláště citliví jedinci). Napříště se dané surovině vyhněte.

Při výrobě krémů a mastí se používá dvojitá lázeň, ve které se suroviny zahřívají. Dbejte zvýšené opatrnosti. Je vhodné používat rukavice a ochranné brýle.

Hotové výrobky musejí být pečlivě označeny, suroviny musejí být uloženy mimo dosah dětí.

Některé složky mohou představovat riziko alergie u citlivých jedinců: vždycky proveďte test  kožní snášenlivosti. Vezměte hotový produkt, naneste ho  do ohbí lokte nebo na zápěstí a vyčkejte 24 - 48 hodin. V případě, že dojde k nežádoucí reakci (zarudnutí, pálení apod.) produkt nepoužívejte.

Všechny uvedené recepty u jednotlivých surovin jsou pouze příkladem pro  její použití. V žádném případě neneseme odpovědnost za případné nežádoucí reakce. Každý z nás je jedinečnou bytostí a co může vyhovovat nám, nemusí vyhovovat Vám.

ThePay – Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, Equa Bank, superCASH, Sberbank, QR platba, Bitcoin
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.